Staročeský Masopust Hamry
Masopustní obchůzka přijatá v roce 2010
na Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva
UNESCO
Počátky masopustu a masopustních obchůzek je třeba hledat v předkřesťanském kultu zimního slunovratu. Váha soudobého masopustu se ale přenesla na příchod nového vegetačního období, jarního novoročí. V lednu a v únoru se dokončovaly práce hospodářského roku. Domlacelo se obilí cepy, zpracovávala konopná a lněná příze. V životě lidí byl čas svateb, zabijaček, tancovaček, řady obchůzek s prvky koledy, hrály se divadelní scénky s masopustní tematikou. Zároveň se konaly přípravy k nadcházejícímu hospodářskému období, které začínalo jarními pracemi na polích.
Doba konání masopustu se určuje zpětným odečítáním podle lunárního roku.
Neděle po prvním úplňku následujícím po 21. březnu je nedělí velikonoční a 46 dní před ní je masopustní úterý. To zosobňuje konec masopustního období započatého na Tři krále (6. ledna).
V masopustní úterý před Popeleční středou by měl vyvrcholit masopust, o půlnoci se pochovávala "basa" a začínaly týdny předvelikonočního odříkání po období plném bujarého veselí.
Ale s rozdělením pracovní doby ve 20. století se masopustní obchůzky přesunuly na nejbližší předcházející sobotu a neděli.
PŘIJETÍ, UNESCO
Na seznam nehmotného dědictví Organizace spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) byly 17.11.2010 v keňské metropoli Nairobi přidány masopustní průvody a masky z Hlinecka, které na zápis navrhlo 11 zemí včetně Česka.
© 2024, MASOPUSTHAMRY  - všechna práva vyhrazena     
tvorba www stránek: masopust@masopusthamry.cz
TOPlist
MASOPUSTNÍ OBCHŮZKA
v roce 2024
14 let v UNESCO
MASOPUST HAMRY
HAMRY, 2017
MASOPUST HAMRY
festival fašanku ve STRÁNÍ, 1988
(omluvte kvalitu záznamu)
VIDEA, DOKUMENTY
MASOPUST HAMRY
HAMRY, 2014
(omluvte kvalitu záznamu)
 
ZVEME VÁS NA MASOPUSTNÍ OBCHŮZKU 2025
15.2.2025

PROHLÉDNĚTE SI V GALERII FOTOGRAFIE Z ROKU 2024
PŘIPRAVILI JSME PRO VÁS PREZENTACI STARŠÍCH FOTOGRAFIÍ MASOPUSTU HAMRY, FOTOGRAFIE OD ROKU 1961